Hoď to

Možno hru Cornhole poznáte z letných festivalov, z YouTube videí, alebo ste si ju vyskúšali na susedskej grilovačke. Hra sa vám zapáčila a teraz by ste si radi kúpili vlastný set dosiek. Na čo si dať pri výbere novej dosky pozor? Na trhu je už dosť dodávateľov a všetky sa zdajú byť dosť podobné. No nie je tomu vždy tak! Skúsime vám pomôcť niekoľkými užitočnými tipmi.

Tip 1: Dajte si pozor na hrúbku dosky a rámu.

V prvom rade si treba dať pozor na hrúbku vrchnej dosky. Na trhu sa dajú nájsť dosky, ktoré sú len niekoľko milimetrov hrubé. Čím tenšia je vrchná doska, tým viac vrecká na doske odskakujú. Ideálne je mať čo najhrubšiu dosku. Samozrejme, čím hrubšia, tým drahšia. Náš tip: Vždy vyberajte dosku s hrúbkou aspoň 10 mm, menej jednoznačne neodporúčame.

U nás nájdete nasledovné dosky:

Rekreačné dosky: 10 mm
Premium dosky: 15 mm
PRO dosky: 18 mm

Tip 2: Vždy si skontrolujte, že máte správne rozmery dosky

Oficiálne rozmery SAC alebo ACL (organizácie, ktoré organizujú národné a medzinárodné súťaže v tomto športe), nájdete ľahko tu. Ak sa chcete tomuto športu venovať súťažne, tak vyberajte určite dosky veľkosti 120 cm x 60 cm. Existujú aj dosky veľkosti 90 cm x 60 cm, ktoré môžete nájsť aj v našej ponuke. Tieto nespĺňajú súťažné požiadavky a využívajú sa iba na rekreačné účely. Výhoda dosiek 90 cm x 60 cm je hlavne v tom, že sa jednoduchšie prenášajú. Ak si chcete zahrať skutočné cornhole zápasy, zvoľte 120 cm x 60 cm verziu. Tiež si dôkladne overte, že zadná časť rozloženej dosky je v správnej výške od zeme. Oficiálne rozmery nájdete tu.

Tip 3: Overte, či bol na výrobu použitý správny materiál

Najlepší materiál na výrobu cornhole dosiek je brezová preglejka, ideálne baltická brezová preglejka. Tento materiál zaručuje najstabilnejšie dosky, preto profesionálne sety sú vždy vyrobené z tohto typu dreva.

Neodporúčame vyberať hliníkové alebo plastové cornhole sety. No tiež si dôkladne overte, že nebol použitý lacnejší druh dreva. Na takýchto doskách sa vám nebude hrať tak dobre a takéto dosky nemajú dlhú životnosť. Rozhodne sa vyhnite doskám vyrobeným z drevotriesky.

Tip 4: Zvážte, ktorý typ dosiek je pre vás vhodný.

U nás v „Hoď to“ ponúkame štyri rôzne štandardy:

Rekreačné dosky – Set pre rekreačných hráčov, určený na občasné využitie. Nie je vhodný pre súťažné účely.
Premium dosky – Set pre pravidelných hráčov, ktorí chcú hrať podľa všetkých oficiálnych štandardov.
PRO dosky – Profesionálne dosky, určené pre hráčov, ktorí sa tomuto športu chcú venovať súťažne. Na Slovensku všetky súťaže prebiehajú na týchto alebo ACL PRO doskách.
ACL PRO – Profesionálne dosky, presne také, aké poznáte z televíznych prenosov. Všetky medzinárodné ACL súťaže sa hrajú na týchto doskách.

Rozdiel spočíva v hrúbke dreva, povrchovej úprave dreva a počte vrstiev laku a v kvalite opracovania materiálu. Tu je zoznam hlavných rozdielov:

Rekreačné dosky – Hrúbka 10 mm, rovné rohy, 2 vrstvy laku, jedno spevňovacie rebro na spodnej strane dosky.
Premium dosky – Hrúbka 15 mm, zaoblené rohy, 3 vrstvy laku, jedno spevňovacie rebro.
PRO dosky – Hrúbka 18 mm, zaoblené rohy, 5 vrstiev laku, dve spevňovacie rebrá.
ACL Pro – Hrúbka 18 mm, zaoblené rohy, 8 vrstiev laku, dve spevňovacie rebrá.